DIETETYKU – WALCZYMY O USTAWĘ!

 In Bez kategorii

Drodzy dietetycy!

Już za kilka dni odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o 17 zawodach medycznych, w której jest również zawód dietetyka. Na pewno wiesz już, że PZZD nieustannie zgłasza uwagi do projektu, apeluje o stworzenie izb zawodowych i stworzenie osobnej, naprawdę porządnej ustawy o naszym zawodzie.

Potrzebujemy Twojego wsparcia! Zobacz jak możesz pomóc walczyć o nasz zawód!

Ustawa o zawodzie dietetyka – dlaczego musimy działać?

Dołącz do dietetyków praktyków i pokaż, że zależy nam na naprawdę dobrej i rzetelnej ustawie regulującej zawód dietetyka. Aktualnie procedowany projekt jest niekorzystny, zarówno dla dietetyków, jak i dla pacjentów!

Zobacz stanowisko PZZD w sprawie projektu ustawy

17 maja ukazało się stanowisko towarzystw naukowych, które zorganizowały spotkanie, między innymi  z przedstawicielami PZZD. Zależy nam na dialogu i wspólnym działaniu, ale po przeczytaniu stanowiska towarzystw: Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiej Akademii Nauk (Komitet Nauki o Żywieniu Człowieka, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych), Polskiego Towarzystwo Żywienia Klinicznego (Sekcja Dietetyki) i POLSPEN (Sekcja Dietetyki Medycznej)… nie mamy złudzeń.

Wymienione wyżej towarzystwa deklarują chęć reprezentowania środowiska dietetyków i dbania o dobro dietetyków i pacjentów. Ale jesteśmy pewni, że procedowana ustawa nie zapewni nam ani bezpieczeństwa, ani samodzielności, ani wsparcia w dobrym wykonywaniu naszej pracy. Nie da też gwarancji bezpieczeństwa naszym pacjentom.

Potrzebujemy możliwości tworzenia samorządów zawodowych!
To zapewni nam możliwość reprezentacji, tworzenia standardów pracy, kształcenia, wsparcie prawne i organizacyjne i realną możliwość weryfikowania kwalifikacji do pracy jako dietetyk!

#bezizbbezsensu

A więc co możemy zrobić, żeby ustawa o zawodzie dietetyka była lepsza?

1. PODPISZ I UDOSTĘPNIJ PETYCJĘ

Podpisz petycję, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś. A jak tylko podpiszesz, to udostępnij ją dalej! Znajomym dietetykom i niedietetykom, pacjentom, rodzinie itd. Jeśli masz możliwość – udostępnij link do petycji w swoich mediach społecznościowych!

TUTAJ PETYCJA – JAK DIETETYK TO Z IZBAMI!

2. SPOTKAJ SIĘ Z POSŁEM

Zachęcamy do fizycznego spotkania z posłami w biurach poselskich w swoim regionie, jeszcze przed drugim czytaniem ustawy w sejmie (wtorek 23 maja 2023) – dobrym terminem na spotkania jest zwykle poniedziałek, a więc mamy ostatni dzień na to!

Chcemy namówić posłów, żeby głosowali za poprawką wykreślającą zawód dietetyka z aktualnego projektu ustawy.

Dzięki temu będziemy mieć szansę na lepszą, osobną ustawę o zawodzie dietetyka.

POROZMAWIAJ Z POSŁEM – LINK DO AKCJI

3. BĄDŹ Z NAMI W SEJMIE WE WTOREK 23 maja 2023 r.

Mamy szansę opowiedzieć o naszej sprawie we wtorek o 16:30 w sejmie. Jeśli chcesz być z nami i wziąć udział w debacie – napisz email na: info@pzzd.pl

Wpisz w temacie „debata”, swoje imię oraz nazwisko. Napisz, czy będziesz chciał/a zabrać głos w debacie, czy wesprzeć nas swoją obecnością.

4. WSPIERAJ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Udostępniaj, lajkuj, zapisuj, komentuj – dzięki tym prostym aktywnością zwiększasz zasięg naszych postów na Instagramie, Facebooku, TikToku i twitterze!

 

Nie karmimy się bzdurami, jak dietetyk, to z izbami!

Hasztag naszej akcji: #bezizbbezsensu – dodawaj do swoich postów, udostępniaj i wspólnie zadbajmy o lepszą regulację zawodu dietetyka!

Recommended Posts